O mnie

Wiesław Prządka jest jednym z najwybitniejszych polskich akordeonistów oraz jedynym Polakiem grającym na bandoneonie diatonicznym – instrumencie charakterystycznym dla argentyńskiego tango. Wirtuoz, kompozytor, aranżer i dyrektor artystyczny dużych produkcji muzycznych. Artysta, który wprowadził w naszym kraju akordeon jako instrument solowy do sal koncertowych oraz filharmonii. Jako pierwszy Polak, odważył się grać na nim muzykę całego świata wraz z wszelkimi własnymi innowacjami, które z roku na rok owocują nowymi projektami i aranżacjami. Gra na akordeonie w jego wykonaniu nadała temu instrumentowi nową, dużą wartość muzyczną. W duszy Wiesława Prządki gra przede wszystkim muzyka francuska w różnych stylach i odsłonach oraz namiętne tango. W ramach tych dwóch brzmień tworzy atmosferę swoich koncertów oraz nagrań płytowych. Wiesław Prządka to artysta sentymentalny i -emocjonalny. Wirtuozeria gry na instrumentach to najwyższy poziom, ale głównie przekaz artystyczny czy wręcz duchowy, jakiego można doświadczyć na jego koncertach, wyróżnia go na rynku muzycznym. Spotkanie z nim to przeżycie, emocje oraz duża doza elegancji i dobrego smaku.

Szerokie horyzonty muzyczne Wiesława Prządki owocują współpracą z największymi postaciami sceny muzycznej – Richardem Galliano, Gustavo Fontana, Michałem Znanieckim, Krzesimirem Dębskim, Waldemarem Malickim, Jackiem Cyganem, Arturem Andrusem, Chrisem Schittulli, Sławkiem Uniatowskim, Zbigniewem Górnym, Anną Duczmal – Mróz, Bohdanem Jarmołowiczem, Markiem Mosiem, Stanisławem Soyką, Tomkiem Szymusiem, Tomaszem Tomaszewskim, Ewą Bem, Hanną Banaszak, Grażyną Brodzińską, Olgą Bończyk, Justyną Szafran, Krzysztofem Kilijańskim, Jackiem Wójcickim, Krzysztofem Jakowiczem, Filipem Wojciechowskim, Krzysztof Meisingerem, Robertem Horną, Markiem Piątkiem, Rafałem Karasiewiczem, Zbigniewem Wromblem, Andrzejem Mazurkiem, Edmundem Klausem, Jose Juniorem Mossalinim, Izydorem Leitingerem, Dominikiem Bukowskim, Jerzym Główczewskim, Piotrem Baronem i in.
Jako wszechstronny artysta koncertuje na estradach Polski i świata w różnych formacjach muzycznych: własnych, gościnnie oraz jako wykonawca solowy.
Dokonał szeregu nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji, Niemczech, Holandii, Francji, Danii, Belgii, Włoszech. Ma na swoim koncie wiele płyt nagranych z własnym zespołem New Musette Quartet, z zespołem Hot Swing, New Tango Bridge, oraz wybitnymi wokalistami i orkiestrami. Jego płyta Suita Troileana Astor Piazzola nagrana z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz jest produkcją unikatową na skalę nie tylko Polski, ale i świata. Płyta ta otrzymała nominację do prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk 2020.

Najnowszy krążek Los Pajaros Perdidos nagrany przez Wiesław Prządka Quinteto Tango Nuevo, to hołd w kierunku legendarnego Astora Piazzolli i jego Quinteto Tango Nuevo, wydany w 2021 roku w setną rocznicę urodzin Piazzolli nakładem wydawnictwa DUX.

Życiorys

1964
Wiesław Prządka urodził się w 1964 roku w Wolsztynie. Naukę rozpoczął w Ognisku Muzycznym w Wolsztynie. Następnie kontynuował w Szkole Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu i Liceum Muzycznym im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu.
1984-1988
W latach 1984-1988 studiował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym w klasie akordeonu pod kierunkiem prof. Henryka Krzemińskiego. Wieloletni członek Poznańskiego Kwintetu Akordeonowego, z którym koncertował w Polsce i Europie m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Szwecji.
1990
W 1990 został laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Paryżu z Poznańskim Kwintetem Akordeonowym.
1993
W 1993 jako prekursor stylu musette w Polsce, założył własny zespół muzyczny Musette Quartet (od 2003 roku zmienił nazwę na New Musette Quartet), który bardzo szybko zdobył uznanie szerokiej rzeszy słuchaczy oraz mediów Prasy, Radia i Telewizji.
1995
Już w 1995 roku nakładem wydawnictwa Radia Merkury Poznań wydał pierwszą płytę zespołu Musette Quartet pt. „Kocham Paryż”.
1997
Od 1997 rozpoczyna się ścisła współpraca ze Zbigniewem Górnym i jego orkiestrą, gdzie został zaproszony, jako solista do koncertu jubileuszowego z okazji 20-lecia Orkiestry Zbigniewa Górnego – dla TVP Program 2. Od tego momentu artyści kontynuują wspólne koncerty w Polsce i za granicą.
1998
W 1998 roku – Koncert Jubileuszowy z okazji 5-cio lecia Musette Quartet z udziałem wspaniałych gości: Hanny Banaszak, Katarzyny Groniec, Jacka Wójcickiego, Krzysztofa Tyńca, Haliny Zimmermann, Jacka Kotlarskiego oraz zespołu Affabre Concinui – dla TVP Program 2.
1999
Rok 1999 to cykl koncertów między innymi: Koncert jubileuszowy znanego sekstetu wokalnego Affabre Concinui, występ solo z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej – Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie.
1999
Od 1999 roku Wiesław Prządka rozpoczyna działalność filharmoniczną. Od tego momentu artysta regularnie koncertuje w salach filharmonicznych w całej Polsce.
2000
Rok 2000 – to nagranie programu telewizyjnego „El Tango” z muzyką Astora Piazzolli na zaproszenie Waldemara Malickiego, jak i udział na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach z Waldemarem Malickim i Vadimem Brodskim.
2000-2010
W latach od 2000 do 2010 współpracuje z zespołami Trio Revirado, Tango Bridge i New Tango Bridge krakowskiego kontrabasisty Grzegorz Frankowskiego. Jako solista brał udział w benefisach Jacka Wójcickiego „W 80 minut dookoła świata”, Zbigniewa Wodeckiego, Hanny Banaszak, Krystyny Feldman realizowanych dla TVP Program 2.
2004
W 2004 roku – koncerty ze światowej sławy akordeonistą Richardem Galliano wraz z Tomaszem Tomaszewskim – skrzypce, Filipem Wojciechowskim – fortepian i orkiestrą kameralną Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza w salach Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Poznańskiej oraz Filharmonii Krakowskiej. Koncert w Poznaniu został zarejestrowany i ukazała się płyta TANGO FOR EVER z udziałem Richarda Galliano.
2004
W 2004 – wydanie drugiej płyty zespołu New Musette Quartet pt. „Besame Mucho”. Od 2004 roku współpracuje z międzynarodową grupą DISTANGO, koncertując w całej Europie z muzyką Astora Piazzolli. Podczas koncertów towarzyszy mu para taneczna BA-tango czyli Blaź Bertoncelj i Andreja Podlogar ze Słowenii, którzy w 1998r zdobyli tytuł Mistrzów Świata w tangu argentyńskim.
2006
W 2006 roku powstaje kolejna płyta NEW MUSETTE QUARTET pt. ”INSPIRACJE” z autorską muzyką.
2007-2011
W latach 2007 – 2011 – występował w Krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego w spektaklu TANGO PIAZZOLLA – w reżyserii Józefa Opalskiego, które w 2008 roku zostało okrzyknięte najlepszym spektaklem teatralno-muzycznym.
2007-2010
W latach 2007 – 2010 – odbył szereg koncertów z Waldemarem Malickim w kwintecie, na wzór Quinteto Tango Nuevo – Astora Piazzolli : Kraków, Katowice, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Sopot i wiele innych.
2013
Od 2013 – współpracuje z TEATREM NASZYM – Jadwigi i Tadeusza Kutów – występując w przedstawieniach „Ogień w Nutach” oraz „Edith Piaf i nie tylko…” z Kieleckim Teatrem Tańca,
2015
Od 2015 w twórczości wybitnego muzyka pojawia się coraz częściej jazz. Wiesław Prządka powołuje nową formację TANGO JAZZ PROJECT z udziałem gwiazd polskiego jazzu. Muzyka wykonywana przez zespół łączy w sobie dwa światy: tanga i jazzu.
2017
Od 2017 – rozpoczyna współpracę z orkiestrą kameralną AMADEUS, wykonując wspólnie koncert pod dyrekcją Anny Duczmal – Mróz z muzyką Astora Piazzolli w Auli UAM w Poznaniu 12 lutego 2017. Już 4 czerwca 2017 – koncert ten został powtórzony w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i zarejestrowany w systemie audio.
2018
W lipcu 2018 – jako dyrektor artystyczny i jednocześnie solista poprowadził wielki, plenerowy koncert” Pod Wieżą” w Krynicy Zdrój.
2019
W marcu 2019 – odbył się spektakularny koncert, podsumowujący muzyczne dokonania artysty – Jubileusz 25 lat NEW MUSETTE QARTET Wiesława Prządki w Auli UAM w Poznaniu.
2019
Lipiec 2019 - Dźwięki Gór - II edycja Koncertu Pod Wieżą w Krynicy Zdrój z udziałem polskich gwiazd oraz gości z Argentyny. Wiesław Prządka jako dyrektor artystyczny i solista.
2019
Wrzesień 2019 - Wiesław Prządka zakłada nowy zespół Quinteto Tango Nuevo na wzór legendarnego kwintetu Astora Piazzolli
2020
Marzec 2020 - GALA FRYDERYK 2020 - NOSPR KATOWICE - nominacja w kategorii muzyka koncertująca za płytę ASTOR PIAZZOLLA - SUITA TROILEANA , WIESŁAW PRZĄDKA - akordeon, bandoneon oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyr. Anny Duczmal - Mróz
2021
Kwiecień 2021 - premiera nowej płyty LOS PAJAROS PERDIDOS - WIESŁAW PRZADKA QUINTETO TANGO NUEVO wydanej z okazji setnej rocznicy urodzin Astora Piazzolli nakładem wydawnictwa DUX
2021
Lipiec 2021 - EMMANUELLE - III edycja Koncertu Pod Wieżą. Koncert muzyki filmowej z udziałem gwiazd z Polski, Francji i Argentyny. Wiesław Prządka - dyrektor artystyczny i solista.
2022
Lipiec 2022 - WASOWSKI PRZYBORA A PARIS - premiera spektaklu Chrisa Schittulli - Prom Kultury w Warszawie. Wiesław Prządka - kierownictwo muzyczne
2022
Sierpień 2022 - SUMMERTIME IV EDYCJA KONCERTU POD WIEŻĄ W Krynicy Zdrój z udziałem gwiazd poskiej sceny muzycznej i polskiego jazzu. Wiesław Prządka - dyrektor artystyczny i solista.
2022
Październik 2022 - WASOWSKI PRZYBORA A PARIS - premiera spektaklu w Ambasadzie RP w Paryżu
2023
Luty 2023 - Festiwal Jazzowy Aberdeen - Szkocja - Wiesław Prządka - New Musette Quartet
2023
Maj 2023 - Tydzień Europejski Toulouse - Francja
2023
Czerwiec 2023 - TANGO PASSION SHOW - AULA UAM POZNAŃ - premiera nowego spektaklu WIESŁAW PRZADKA QUINTETO TANGO NUEVO z udziałem solistów : GOSHA KOWALINSKA i CARLOS ROULET
2023
Lipiec 2023 - CZAS NAS UCZY POGODY - v EDYCJA KONCERTU POD WIEŻĄ w Krynicy Zdrój - Wiesław Prządka dyrektor artystyczny i solista.

udział w festiwalach

  • Festiwal Gwiazd – Międzyzdroje,
  • Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun and Classic” – Nowy Sącz,
  • II Festiwal Humoru Muzycznego „Deer Maestro” – Jelenia Góra, Poznań Jazz Fair,
  • Malta Festival 2009,
  • Malta Festival 2010,
  • Goteborgs Jazz Festiwal 2010,
  • Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego – Tarnów,
  • 7.Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Polkowicach,
  • 8.Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Polkowicach,
  • 11.Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Polkowicach,
  • IV Letni Festiwal Muzyczny Musica Sacra Musica Profana w Długiej Goślinie,
  • Festiwal Muzyki Akordeonowej w Koszalinie,
  • Festiwal Akordeonowy w Kotlinie,
  • Mławski Festiwal Akordeonowy,
  • II Festiwal Gitarowy w Elblągu,
  • VI Lubuskie Spotkania Gitarowe,
  • VI Międzynarodowy Festiwal Polska Akademia Gitary,
  • 50. Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdrój,
  • Letni Festiwal MUZYCZNE TARASY – Tarnów Mościce,
  • XV Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz Bez..”
  • koncerty – Przemyśl, Lwów,
  • 24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu,
  • Festival Dell Arte w Dolinie Pałaców i Ogrodów,
  • III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny BelleVoci – Brzeg Dolny.

Dyrektor artystyczny

  • Koncert Plenerowy – „Wiesław Prządka i PRZYJACIELE” Wolsztyn 2010, z udziałem gwiazd: Grażyna Brodzińska, Justyna Szafran, Zbigniew Wodecki, Patrycja Kotlarska, Jacek Kotlarski, New Musette Quartet, Hot Swing z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą Bohdana Jarmołowicza.
  • Spektakl „Maria De Buenos Aires” Tango – Operity z muzyką Astora Piazzolli po raz pierwszy wystawionej w Polsce podczas Festiwalu Malta w Poznaniu.
  • Koncert plenerowy „Pod wieżą” Słotwiny Arena w Krynicy Zdrój z udziałem gwiazd: Olga Bończyk, Rafał Bartmiński, Stanisław Sojka, Piotr Gąsowski, Jacek Kotlarski, Patrycja Kotlarska z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Art Silesian Cellective pod dyrekcją Mateusza Walacha.
  • Koncert galowy – Jubileusz 25 lat NEW MUSETTE QARTET Wiesława Prządki w Auli UAM w Poznaniu z udziałem: wibrafonista Dominik Bukowski, harmonijkarz Kacper Smoliński, pianista Rafał Karasiewicz, wokalnie: Olga Bończyk, Justyna Szafran, Krzysztof Kilijański i Jacek Kotlarski. Zespół NEW MUSETTE QUARTET w składzie: Wiesław Prządka – akordeon, bandoneon (założyciel i lider zespołu), Edmund Klaus – gitara, Zbigniew Wrombel – kontrabas, Andrzej Mazurek – perkusja, instrumenty perkusyjne. Muzykom towarzyszyła orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Prowadzenie Jadwiga i Tadeusz Kutowie z Teatru Naszego z Michałowic.

Wyróżnienia

  • I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Solistów i Zespołów Akordeonowych w Międzyrzeczu
  • I nagroda – na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Paryżu
  • Złoty Laur Sceny Na Piętrze
  • Medal – HOMO ARTIFEX
  • Nagroda Burmistrza za promowanie i rozwój dla Miasta i Gminy Wolsztyn ( to rodzinne miasto Wiesława Prządki)
  • Srebrny medal „Labor omnia vincit” Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego

współpraca z orkiestrami i filharmoniami

  • Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS Agnieszki Duczmal,
  • Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej,
  • BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA ze Szczecina,
  • Orkiestra Kameralna Art Silesian Cellective,
  • Orkiestra Kameralna Hanseatica – Gdańsk,
  • Orkiestra Kameralna Leopoldinum we Wrocławiu,
  • Elbląska Orkiestra Kameralna, Radomska Orkiestra Kameralna,
  • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku,
  • Orkiestra symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Zabrzańskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Filharmonii Białostockiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Olsztyńskiej,
  • Płocka Orkiestra Symfoniczna,
  • Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu,
  • Orkiestra Zbigniewa Górnego,
  • Orkiestra Tomka Szymusia
  • Obecnie koncertuje z udziałem: Olgi Bończyk, Krzysztofa Kiljańskiego, Grażyny Brodzińskiej, Katarzyny Jamróz, Justyny Szafran, Patrycji i Jacka Kotlarskich, Jacka Wójcickiego, HOT SWING, New Musette Quartet, Tango Jazz Project i wieloma innymi wybitnymi muzykami.

Współpracują z nami